Ziua Ştafetei 2016 la Liceul "Teoretic Pavel Dan"

Implementând iniţiativa pentru promovarea drepturilor copiilor şi tinerilor de a participa în societate şi de a-şi decide viitorul a FUNDAŢIEI TERRE DES HOMMES, Liceul Teoretic ”Pavel Dan” în parteneriat cu Asociaţia Club Rotary, Câmpia Turzii, reprezentată de Doru Chiper, în calitate de preşedinte, a organizat în spiritul educaţiei globale, activităţi educative extraşcolare sub egida ”Ziua Ştafetei” 2016.

”Ziua Ştafetei” este inspirată de modelul “Take Over Day” din UK. Iniţiativa, ajunsă în prezent la a V-a editie, se desfaşoară în fiecare an în preajma Zilei Internaţionale a Drepturilor Copiilor, 20 noiembrie.

In 2016, la Liceul Teoretic ”Pavel Dan”, predarea si preluarea ştafetei a avut loc în data de 24 Noiembrie. Ca şi anul trecut, 30 de elevi au fost sprijiniţi să preia meseria mult visată pentru o zi, iar adulţii au fost încurajaţi să-i ajute în acest demers, în calitate de coordonatori de grup, mentori şi însoţitori.

Astfel, această experienţă a oferit clasei a XI-a B (profil real, specializarea ştiinţe ale naturii) şansa de a lua contact cu rigoarea şi exigenţa unor meserii precum farmacist, medic, logistică în transport, contabil, inginer economist, inginer zootehnist, medic veterinar, stomatolog, inginer alimentaţie publică şi tehnician în panificaţie. Experienţa trăită de elevi a fost una captivantă şi preţioasă, au înţeles cum sunt distribuite rolurile într-o organizaţie şi li s-a confirmat legătura strânsă între educaţia oferită de şcoală şi un viitor loc de muncă.

Ediţia 2016 a proiectului Ziua Ştafetei a fost coordonată de prof. Ioana Raluca Petran şi directorul adjunct al Liceului Teoretic ”Pavel Dan”, prof. Daniela Cristina Popa. Profesorii şcolii implicaţi în activitate au fost dirigintele clasei XI B, Petran Maria Puşa, Diana Gocan şi directorul unităţii şcolare, Angela Marian. Mentori în acest demers au fost: Adelaida Florina Haiduc – SC Reeafarm SRL , Mahmoud Alajmi – Spitalul Municipal Dr. Cornel Igna Câmpia Turzii, Narcisa Nabăr Comşa – Cabinet stomatologic Câmpia Turzii, Oana Chiper – Compania de Salubritate SA, Vasile Iepure- Cargo Trans SRL , Sorin Moldovan – Viamso SRL, Ovidiu Onişor- SC. Ada Prod Com Viişoara, Gabriela Buzura – La Lorraine SRL Câmpia Turzii.

25 Noiembrie 2016